8 najciekawszych wydarzeń w ośrodku w 2014 roku

Koniec 2014 to zaledwie jeden rok od rozpoczęcia działania Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Zwierząt w Jelonkach. Tak, istniejemy zaledwie od roku. Rok 2014 to bardzo wytężona praca. Pewnego wieczoru usiedliśmy i podsumowaliśmy pokrótce ubiegły rok. Nie zabrakło nam radości, smutków i wzruszeń. Wybraliśmy 8 najważniejszych kwestii podsumowujących 2014. Zamieszczamy je poniżej:

1# Budowa wolier

Rok 2014 to ogromna praca przy budowie pomieszczeń dla zwierząt. Docierała do nas coraz większa ilość zgłoszeń, tymczasem całą gromadę trzeba gdzieś pomieścić. A jest to wyzwanie przy różnych gatunkach ptaków i zwierząt. Dlatego czasem chałupniczo, zawsze „po godzinach”… Ale dzięki Waszej pomocy finansowej oraz wsparciu kilku osób przy pracach fizycznych  – dawaliśmy radę.

woliery_dla_ptaków

Mamy świadomość, że to nie koniec prac. Przy rosnącym zapotrzebowaniu na pomoc, kilka wolier jeszcze czeka na zbudowanie.

Marzy nam się prąd przy zagrodach. Miejsce do trzymania pokarmu. Woda, aby nie trzeba było jej przewozić na oddalone od gospodarstwa pole. Mamy nadzieję, że z Waszą pomocą uda nam się ten cel zrealizować w przyszłym roku. Krok po kroku, byle do przodu.

2# Uratowane kuny

W tym roku trafiło do nas kilka młodych kun, tchórzy i łasic. Dzięki Waszemu wsparciu w postaci zakupów saszetek i regularnemu karmieniu, małe udało się nam odchować. Rosły jak na drożdżach. A gdy tylko podrosły na tyle, by mogły jeść pokarm stały, trafiły do woliery. Dzięki ograniczonemu kontaktowi z człowiekiem siedem z nich udało nam się wypuścić.

3# Puszczyki i współpraca pomiędzy ośrodkami

W maju zaczęły trafiać do nas młode puszczyki. Podjęliśmy apele. To ważne, aby nie zabierać młodych z ich środowiska, a pozostawić im możliwość nauki latania na wolności.

W przypadku młodych puszczyków nieoceniona okazała się współpraca z zaprzyjaźnionym ośrodkiem w Jerzwałdzie. Nasze puszczyki trafiły do woliery z większą gromadką tych ptaków. Jesteśmy przekonani, że pobyt wśród ich gatunku przysłużył im się znakomicie. Wróciły na wolność.

4# Nie zawsze się udaje

Tak. O tym też chcemy Wam napisać. W tym roku, mimo zarwanych nocy, podawanych leków i czuwaniu nad zwierzętami, nie zawsze nam się udawało. Odeszło od nas kilka zwierząt, które ledwo co trafiły – nie daliśmy rady ich odratować. Odszedł od nas wieloletni wychowanek Ani – Otis – od którego chyba cała historia z myśleniem o powstaniu ośrodka się rozpoczęła.

Otis

5# Adopcje kotów i psów

Oprócz stada dzikiej, a czasem gospodarskiej zwierzyny, Ania z Jelonek ma jeszcze pokaźne stadko psów i kotów. Jako pracownica schroniska w Elblągu, czasem zabiera do Jelonek zwierzaki, którymi stara się zaopiekować w warunkach domowych.

Dzięki Wam i za pośrednictwem fanpage’a, pomimo, że niektóre koty czy psy były tzw. nieadopcyjne, udało nam się je wyadoptować. Nowych właścicieli mają m.in. jednooki kot Pirat, mała Zdrapka z zerwaną skórą, mały szczeniak Molik oraz cała gromadka młodych kociaków.

6# Baranki na Wielkanoc

Jakie było nasze zdziwienie, gdy na wiosnę pod jelonkową strzechę trafiły małe, dopiero urodzone, słabe owieczki. Nie potrafiliśmy odmówić ich przyjęcia. Na początku był Antoś. A następnie Staś i Nel. Antoś został już w ośrodku i jak niektórzy pewnie zauważyli, w ośrodku pełni rolę nadwornego łobuza i kierownika nadzoru ;). Staś i Nel z kolei zostały zaadoptowane i mieszkają w pięknym gospodarstwie agroturystycznym.

7# Młode sarenki

Klęska urodzaju – tak to można określić. W czerwcu i lipcu trafiały do nas młode sarenki. Serce się krajało. Niestety większość trafiała z powodu nieświadomości, że małych po prostu nie powinno się zabierać ze środowiska. Maluszki wymagały jeszcze karmienia z butelki. Hasały po przydomowym ogródku. Na szybko zbieraliśmy fundusze na wybudowanie im osobnej zagrody. Dziękujemy Wam za tę pomoc. Młode biegają już na własnym wybiegu, a ostatnio zbiliśmy im jeszcze komórkę, w której mogą się skryć przez zimnem.

8# Liczba zwierząt

Odkarmiamy, leczymy, a nade wszystko staramy się wypuszczać na wolność. Ośrodek w Jelonkach to nowe, dopiero rozwijane miejsce, a obecnie przebywa w nim już ponad 70 zwierząt. Na wolność z powrotem trafiło prawie czterdzieści z nich, m.in. kuny, zające, jeże, jenot, ptaki: mewy, łabędzie, myszołowy, kaczki, bociany. Oby tak się działo jak najczęściej.

 

Wspieraj działania Ośrodka.

Możesz m.in.:

1. Wirtualnie adoptować naszych podopiecznych – więcej o adopcjach przeczytasz tutaj
2. Wpłacić jednorazową/cykliczną darowiznę na konto ośrodka lub ustanowić stałe zlecenie
Dane do przelewów:
Konto OTOZ Animals: 83 1020 1853 0000 9302 0180 1646
Tytułem: Ośrodek w Jelonkach
3. Przekazać darowiznę rzeczową: karmę, wyposażenie wolier, zboże, siano, paszę dla większych zwierząt.