Cykl Ptaki Elbląga – Barwy Ptaków

 

Oprócz kwiatów i motyli ptaki są jedną z ozdób naszego krajobrazu. Do najładniej ubarwionych ptaków należy żołna , zimorodek , kraska ,dudek, szczygieł, dziwonia, gil, podróżniczek, wilga, kulczyk ,rudzik, bażant, bojownik, dzwoniec, wąsatka. Za sprawą hormonów szczególnie pięknie ubarwione są samce w okresie godowym. Do koloru piór przyczynia się wiele czynników i każdy z nich jest ważny. Jednym z główniejszych jest pożywienie którym odżywiają się ptaki wiadomo jest np. że spożywanie karotyny zawartej w zielonych częściach roślin ma wpływ na intensywność koloru czerwonego i żółtego melanina wytworzona w organizmie ptaka nadaje piórom kolory ciemne . Nie znaczy to wcale że spożywanie innych pokarmów ma wpływ na inne kolory.

Po dostarczeniu przez ptaka podstawowych składników pokarmowych w jego organizmie występuje przemiana materii która powoduje różnorodność kolorów. Coś jakby nalanie podstawowych tuszów do drukarki która po dobraniu i wymieszaniu odpowiednich kolorów wytworzy nową barwę. Upierzenie ptaka jest główną cechą do rozpoznania gatunku ale nie tylko gdyż oprócz tego trzeba wziąć pod uwagę zachowywanie się ptaka (np. czy ptak skacze czy stawia kroki ), jego głos , lot , itp. Ptaki pierzą się ( zmieniają pióra ) dwa razy w roku a u niektórych gatunków jest to tak intensywne że na chwilę tracą nawet zdolność latania wtedy to kryją się w niedostępnych bezpiecznych miejscach. Samce jak samice u ptaków takich jak szczygieł , zimorodek , dudek , sójka , żołna , kraska , sroka ,ubarwione są podobnie z niewielkimi szczegółami . Na pozór np. zimorodek jest w tonacji ciemnego koloru niebieskiego co sprawia że siedzący nieruchomo nad wodą jest słabo widoczny lecz gdy tylko zerwie się do lotu jego szafirowe lśniące tzw. ,,siodło” (dolna część grzbietu) emanuje kolorem z dużej odległości tak jak u dzięcioła zielonego u którego owe ,, siodło” jest nie zielone a seledynowe. Szczególnie kuraki ubarwione są barwami ochronnymi i wydawać by się mogło że przepiórka jest koloru siwo-brązowo- beżowego też tak uważałem do chwili gdzie miałem okazję widzieć ją z bliska i uznaję ją za jednego z najładniej ubarwionych ptaków. Kolory jej piór trudno jest opisać paleta barw i odcienie upierzenia są w tonacji od kremowego , jasnego brązu białego do lekko różowego są tak dobrane że na ciele powstaje piękny rysunek barw. Natura tak zestawiła ze sobą kolory że żadna fotografia ani malowidło nie odda tego naturalnego wyglądu . Któregoś dnia brązowo – czarno – biały kot sąsiadów trafnie nazwany ,,Centką” oddalił się na kilkanaście dni. Po długim czasie sąsiadka zauważyła w okolicy której zaginął podobnego kota ale o radykalnie innej barwie sierści przewadze białego miejscami ciemniejszego bez brązowego ale po przywołaniu go kot zareagował wziąwszy go do domu kot po kilku dniach odzyskał poprzednie barwy !

Okazało się że na skutek stresu wywołanego zaginięciem kot stracił barwy. Myślę że do zachowania przez ptaki idealnych barw ma znaczenie dosłownie wszystko począwszy od świeżego powietrza , pożywienie , poprzez piaskowe czy wodne kąpiele do poczucia wolności włącznie. Tym samym odpowiedzmy sobie na pytanie czemu ptaki trzymane w niewoli tracą barwy.

dsc_0027-001 dsc_0124-002 dsc_0752-002 dsc_0764-002 dsc_1012-004 dsc_1815-002 dsc_3143-2 dsc_5620-1 dsc_6801-002