„Mały ptaszek wypadł z gniazda” – co robić?

ptaki_www

Coraz częściej odbieramy telefony, gdy ktoś znalazł małe pisklę i nie wie, co z nim zrobić. Taka sytuacja zdarza się przede wszystkim wiosną i latem, kiedy możemy spotkać młode ptaki, które dopiero co opuściły gniazdo i słabo, lub prawie wcale nie latają.

Gdy znajdziemy na ziemi pisklę, które wydaje się zagubione i opuszczone, naturalnym odruchem jest chęć pomocy. W efekcie możemy jednak przyczynić się do szkody dla malucha. Zanim przystąpimy do akcji ratunkowej, upewnijmy się, czy pisklę pomocy rzeczywiście potrzebuje.

Ptaki wielu gatunków opuszczają gniazda. zanim są zdolne do lotu. To naturalny cykl ich dojrzewania. Są to tak zwane podloty. Podloty chowają się w trawie, w zaroślach, czasem siedzą na gałęziach drzewa. Jest to korzystne dla ich przetrwania. Nie są one jednak pozostawione same sobie. Ich rodzice nadal się nimi opiekują, przynoszą im pokarm.

Zatem spotykając młodego ptaka na ziemi, przypatrzmy się mu i sprawdźmy, czy jest ranny. Jeśli jest ranny, skontaktujcie się z najbliższym lekarzem weterynarii.

Jeśli jednak pisklę wygląda zdrowo, chodzi, skacze, że jest to pisklę starsze. Nie powinniśmy mu pomagać, a tym samym zabierać z miejsca, w którym się znajduje. Po opuszczeniu gniazda pisklę zwykle pozostaje pod czujną obserwacją rodziców, którzy karmią go i ochraniają, podczas gdy mały ptak uczy się latać i radzić sobie samodzielnie w nowym otoczeniu.

Młode pisklę, które poznaje świat na własną rękę, komunikuje się ze swoimi rodzicami poprzez dźwięki. Dzięki temu może im dać znać, kiedy jest głodny lub potrzebuje pomocy. Jeżeli chcemy się upewnić, że znalezionemu ptakowi nie stanie się nic złego, po odłożeniu go w bezpieczne miejsce możemy z daleka obserwować terytorium, Na pewno po krótkim czasie zauważymy dorosłe ptaki i będziemy mogli spokojnie zostawić pisklę.

Jeżeli taki podlot wyszedł jednak nieopatrznie na niebezpieczny teren np. drogę, należy po prostu przenieść je w bezpieczne, lekko osłonięte miejsce nieopodal. Rodzice na pewno go znajdą. Być może będą obserwować całe zdarzenie z pewnej odległości i po pewnym czasie zaczną się nawoływać. Także podlot, jeśli będzie długo czekał na swoich rodziców zacznie wydawać dźwięki mające przywołać rodziców i wskazać im miejsce, gdzie przebywa.