Ranne Zwierze przy drodze?

W razie kolizji z dzikim zwierzęciem zawsze należy jak najszybciej powiadomić o fakcie Policję (numer alarmowy 112). Zabezpieczy ona teren i wezwie odpowiednie służby.

  • To, co możemy zrobić, to przede wszystkim zabezpieczyć miejsce wypadku i telefonicznie domagać się interwencji służb. Zwierzę można spróbować ewentualnie nakryć kocem.
  • Każdy kontakt z dzikim zwierzęciem może być także groźny dla nas. Cierpiące zwierzę może nas dotkliwie zranić. Nigdy nie dotykaj dzikich ssaków gołą ręką także ze względu na ryzyko przeniesienia chorób, np. wścieklizny.
  • Nie uspokajać dotykiem, nie głaskać. Należy ograniczyć kontakt ze zwierzęciem także z tego powodu, że jest to dzikie zwierzę i kontakt z człowiekiem jest równie traumatyczny jak sam wypadek.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
52025765_828172600908413_808018154516119552_n

Mały Ptaszek wypadł z gniazda?

Gdy znajdziemy na ziemi pisklę, które wydaje się zagubione i opuszczone, naturalnym odruchem jest chęć pomocy. W efekcie możemy jednak przyczynić się do szkody dla malucha. Zanim przystąpimy do akcji ratunkowej, upewnijmy się, czy pisklę pomocy rzeczywiście potrzebuje

    Ptaki wielu gatunków opuszczają gniazda. zanim są zdolne do lotu. To naturalny cykl ich dojrzewania. Są to tak zwane podloty. Podloty chowają się w trawie, w zaroślach, czasem siedzą na gałęziach drzewa. Jest to korzystne dla ich przetrwania. Nie są one jednak pozostawione same sobie. Ich rodzice nadal się nimi opiekują, przynoszą im pokarm.
  • Zatem spotykając młodego ptaka na ziemi, przypatrzmy się mu i sprawdźmy, czy jest ranny. Jeśli jest ranny, skontaktujcie się z najbliższym lekarzem weterynarii.
  • Jeśli jednak pisklę wygląda zdrowo, chodzi, skacze, że jest to pisklę starsze. Nie powinniśmy mu pomagać, a tym samym zabierać z miejsca, w którym się znajduje. Po opuszczeniu gniazda pisklę zwykle pozostaje pod czujną obserwacją rodziców, którzy karmią go i ochraniają, podczas gdy mały ptak uczy się latać i radzić sobie samodzielnie w nowym otoczeniu.
  • Jeżeli taki podlot wyszedł jednak nieopatrznie na niebezpieczny teren np. drogę, należy po prostu przenieść je w bezpieczne, lekko osłonięte miejsce nieopodal. Rodzice na pewno go znajdą. Być może będą obserwować całe zdarzenie z pewnej odległości i po pewnym czasie zaczną się nawoływać. Także podlot, jeśli będzie długo czekał na swoich rodziców zacznie wydawać dźwięki mające przywołać rodziców i wskazać im miejsce, gdzie przebywa.

Maluchy wiosną, nie zabierajcie!

Co roku na wiosnę Ania Kamińska, prowadząca ośrodek, odbiera mnóstwo zgłoszeń typu: znaleźliśmy porzuconą małą sarnę, kunę itp., Co teraz zrobić, żeby ją odchować? Niestety w większości przypadków okazuje się, że osoby zgłaszające nie sprawdziły w ogóle, czy znalezione maleństwo faktycznie zostało porzucone. Po prostu podczas spaceru zauważyły go ukrytego w trawie….i zwierzak od razu został wzięty na ręce i zabrany do domu. A matka prawdopodobnie całe zdarzenie obserwowała z ukrycia. Odchowywanie dzikiego zwierzęcia jest bardzo trudne. Nawet jeśli zakończy się sukcesem, pozostaje kolejny problem. Jak przywrócić je na wolność? Bardzo często zwierzaki wychowywane przez nas zwyczajnie się do tego nie nadają, a w naszych mieszkaniach nie są zbyt szczęśliwe. Niewiele osób ma umiejętności oraz warunki, żeby to zrobić.
Rafał Kwiatkowski
25

Dokarmiamy Zimą?

Ptaki można dokarmiać od pierwszych mrozów do początku wiosny. Rozpoczęte dokarmianie należy jednak kontynuować regularnie przez całą zimę. Ptaki przyzwyczają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy mogą być dla nich niebezpieczne.Nie należy rozpoczynać karmienia wcześniej (przed pierwszymi śnieżycami lub mrozem) ze względu na ptaki migrujące. Wcześniejsze dokarmianie zatrzymuje ptaki, które są w trakcie wędrówki.Ptaki wodne powinno się dokarmiać dopiero wtedy, gdy pojawi się lód uniemożliwiający zdobywanie naturalnego pokarmu.
  • Najlepsze będą nasiona zbóż: pszenica, owies, jęczmień. Może to być także np.: niesolona słonina lub smalec, ziarna pszenicy, kukurydzy, płatki owsiane, słonecznik, proso, żyto, rzepak, nasiona lnu, przecięte na pół jabłka, rodzynki. Można podawać także gotowane warzywa pokrojone w kostkę (ziemniaki, marchew), ugotowaną kaszę (bez przypraw).
  • Ptakom nie wolno podawać solonej słoniny, wędzonego mięsa, resztek z obiadu. Słonina nie powinna wisieć dłużej niż dwa tygodnie, aby nie zjełczała.Ważne także, aby nie podawać chleba – zbyt duża ilość chleba powoduje schorzenia układu pokarmowego. Pieczywo należy stosować tylko uzupełniająco, nie jako karmę podstawową. Jeśli pozostał nam chleb, to tylko i wyłącznie czerstwy, niespleśniały.
  • Zwierzynę leśną dokarmia się w wyznaczonych miejscach, np. paśnikach. Nie należy przesadzać z dostarczaniem pokarmu – najważniejsze jest dokarmianie zwierząt tylko w ekstremalnych warunkach. Podczas łagodnych zim powinny poradzić sobie same. Czym karmić? Może to być siano, jabłka, marchew, buraki, kasztany, żołędzie, pszenica, owies, jęczmień. Ważną rolę zimą pełnią lizawki. Sól w kostkach lub w żelu to źródło cennych pierwiastków. Koszt lizawki wynosi od 13 do ok. 20 zł. Można je zakupić i pozostawić w pobliskim lesie lub zaroślach. Umieszczając je wyżej: na pniach lub konarach, uchronimy je przed przysypaniem przez śnieg.